Krakowski Festiwal Filmowy to impreza poświęcona filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 dni trwania festiwalu widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Oprócz tego w ramach festiwalu uczestnicy mają okazję obejrzeć różne wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkać się z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów i programatorów festiwali.
Wszystko się zaczęło w 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączył się festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. W 1998 po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy.
To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński.
W ciągu kilku lat w programie festiwalowym pojawiało się wiele nowych propozycji. Od 2006 roku Festiwalowi towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe przeznaczone dla profesjonalistów z branży filmowej. Rokrocznie odbywają się liczne pokazy pozakonkursowe, które na stałe zdążyły zakorzenić się w ramówce festiwalu, jak np. „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Dźwięki muzyki”, „Panorama filmu polskiego”, „Shorts Matters!”, „Noc wideoklipów”, „Noc etiud studenckich”, „Kids&Youth”, „Docs+Science”.
Jednym z konkursów, które się odbywają w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny. 15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów.
Kolejnym jest Konkurs Polski, podczas którego 39 filmów polskich z ostatniego roku (19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł) będą rywalizować o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki. Tematy, które wnikliwie rekonstruują naszą codzienność – podziały w rodzinach i wśród sąsiadów; oddanie niepokojów wśród młodzieży.
Najstarszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy. 13 dokumentów, 13 fabuł i 13 animacji zaprezentują szeroki wachlarz stylów i tematów. Od przemocy w domu i w szkole, przez zmaganie się z presją otoczenia i spełnienia w sztuce, do szczęśliwej starości.
I wreszcie Międzynarodowy Konkurs Dokumentów Muzycznych – DocFilmMusic. Na widzów czeka 11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu.
Oprócz tego, organizatorzy przygotowali liczne cykle pozakonkursowe m.in.: Retrospektywa Smoka Smoków, Panorama Polskiego Dokumentu, KIDS&YOUTH, Short Matters!, Dźwięki Muzyki, KFF TALKS itd.
Organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Krakowska Fundacja Filmowa.
Podana data ma charakter orientacyjny. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.