Loading Events

Krakowski Festiwal Filmowy

25 maj 2025

65. Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy to impreza poświęcona filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 dni trwania festiwalu widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Oprócz tego w ramach festiwalu uczestnicy mają okazję obejrzeć różne wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkać się z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów i programatorów festiwali.

Kilka słów o Krakowskim Festiwalu Filmowym

Wszystko się zaczęło w 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączył się festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. W 1998 po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy.

To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński.

W ciągu kilku lat w programie festiwalowym pojawiało się wiele nowych propozycji. Od 2006 roku Festiwalowi towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe przeznaczone dla profesjonalistów z branży filmowej. Rokrocznie odbywają się liczne pokazy pozakonkursowe, które na stałe zdążyły zakorzenić się w ramówce festiwalu, jak np. „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Dźwięki muzyki”, „Panorama filmu polskiego”, „Shorts Matters!”, „Noc wideoklipów”, „Noc etiud studenckich”, „Kids&Youth”, „Docs+Science”.

Cykle i konkursy

Jednym z konkursów, które się odbywają w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny. 15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów.

Kolejnym jest Konkurs Polski, podczas którego 39 filmów polskich z ostatniego roku (19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł) będą rywalizować o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki. Tematy, które wnikliwie rekonstruują naszą codzienność – podziały w rodzinach i wśród sąsiadów; oddanie niepokojów wśród młodzieży.

Najstarszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy. 13 dokumentów, 13 fabuł i 13 animacji zaprezentują szeroki wachlarz stylów i tematów. Od przemocy w domu i w szkole, przez zmaganie się z presją otoczenia i spełnienia w sztuce, do szczęśliwej starości.

I wreszcie Międzynarodowy Konkurs Dokumentów Muzycznych – DocFilmMusic. Na widzów czeka 11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali liczne cykle pozakonkursowe m.in.: Retrospektywa Smoka Smoków, Panorama Polskiego Dokumentu, KIDS&YOUTH, Short Matters!, Dźwięki Muzyki, KFF TALKS itd.

Organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Podana data ma charakter orientacyjny. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

Ostatnie relacje

Piotr Paduszyński Prezentuje Nostalgiczną Helię

Wrocławski pianista zabiera słuchaczy w emocjonalną podróż po… niedoskonałościach! Posłuchajcie najnowszego neoklasycznego utworu Helia od Piotra Paduszyńskiego. Piotr Paduszyński nie zwalnia tempa! Po premierze EP-ki Fasada i singla Azalia, które ukazały się tej wiosny, muzyk zasilił

Czytaj więcej »

Może Cię również zainteresować

Ostatnie relacje

Pol’and’Rock

Archiwum zdjęć Pol’and’Rock Festival Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą 2017. Pol’and’Rock 2019 Pol’and’Rock 2023 Scena Festiwal Relacja i zdjęcia z edycji 2024 -> 🙂 Propozycje na lato Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe. Ostatnie relacje Najbliższe festiwale

Lura

Siesta Festival 2024

14 Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? Lato 2024 roku zakończyliśmy chyba najpiękniej muzycznie, jak to było możliwie. Jamin Levy, Anna Maria Jopek, Lura i Alfrefo Rodrigez wypełnili przestrzeń Starego Maneżu i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku czystą, piękną muzyczną przestrzenią. Siesta Festival to impreza, która na stałe się już wpisała w kalendarz najważniejszych wydarzeń, nie tylko muzycznych, Gdańska. Wysoki poziom, jaki zawsze reprezentowali artyści, został dotrzymany i tym razem wpisany w nowy jeszcze wyższy poziom. Choć festiwal rozpoczął się już w

Malta Festival Uratowany w 2024

To były niesamowite dwa tygodnie pełne wydarzeń plenerowych, teatru, performance’ów, muzyki, filmu, tańca, sztuk wizualnych, silent disco oraz różnych spotkań i dyskusji. Tak brzmiało motto tegorocznej edycji: „Za Miłość!” Niestety mamy już za sobą 24 edycję kultowego poznańskiego festiwalu Malta Festival. Tegoroczna edycja trwała od 7 do 15 września, wiec przez całe dwa tygodnie można było wziąć udział w atrakcjach,  rozrzuconych po całym mieście. Poranna joga, koncerty muzyczne, wernisaże, przedstawienia teatralne, instalacje, teatr uliczny, performance, pokazy filmowe, opera, debaty, warsztaty

Wielki Debiut – Gliwicka Konferencja RPG 2024

Ostatniego dnia lata w Gliwicach odbyła się pierwsza edycja Gliwickiej Konferencji RPG. Interesują Cię sesje RPG, ale nie wiesz od czego zacząć? Jesteś graczem, ale chcesz spróbować swoich sił jako mistrz gry? Albo chciałbyś udoskonalić swoje umiejętności? No to warto było przyjechać 31 sierpnia do Gliwic! Debiutancka Edycja Gliwickiej Konferencji RPG Organizatorem wydarzenia była Liga ZMG, która zajmuje się głównie organizacją sesji RPG. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w budynkach należących do Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Większość prelekcji i warsztatów